Aj tento rok si 28. 3. žiaci a učitelia vymenili roly. Učitelia zasadli do študentských lavíc a užívali si bežný deň študenta a tí najodvážnejší žiaci sa postavili za katedru a vyskúšali si, čo obnáša 45 minút pred tabuľou. Musíme uznať, že si to skvele užili obidve strany.
Retro streda
- 28. 3. 2019
Doba pestrých farieb, šialených účesov, vykasaných rukávov a širokých búnd. Biele ponožky vo vysokých teniskách s neónovými šnúrkami boli rovnako populárne ako dnes potrhané rifle. Výrazné očné linky, veľa bižutérie...
Pripomenuli sme si časy (ne)dávno minulé, zaspomínali a dobre sa zabavili na starých hitoch.
#ponožková výzva
- 21. 3. 2019
21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Na zvýšenie povedomia o tejto diagnóze sa internetovým svetom začala šíriť ponožková výzva. Aj my sme sa do nej zapojili, aby sme ukázali, že byť odlišný je normálne a deti s Downovým syndrómom sa vlastne ani nelíšia od zdravých detí. Len majú niečo naviac.
Prečo práve ponožky? Chromozómy svojím tvarom pripomínajú ponožky. Odlišné ponožky symbolizujú, že inakosť je v poriadku.
Prečo práve 21. 3.? Deti s Downovým syndrómom majú 47 chromozómov namiesto 46. K dispozícii je dodatočná kópia 21. chromozómu, teda 21. chromozóm sa skladá nie z 2, ale z 3.
Ľudová streda
- 21. 3. 2019
Ctíme si tradície, preto sme do tematických stried zaradili aj ľudovú stredu. Je jar a tá je spojená s rôznymi zvykmi a tradíciami. Mnohé sa vytratili, mnohé dodržiavajú len folklórne súbory a zanietenci, no stále je dosť aj takých, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každej rodiny.
1Každý národ má svoju vlastnú kultúru. Ľudová kultúra predstavuje hodnoty, ktoré vznikli v určitom čase a na určitom území. Tieto tradície sa predávajú z generácie na generáciu. Výtvory ľudových majstrov sú výsledkom vyspelosti a zručnosti národa. Druhy umeleckého prejavú sú ľudová architektúra, ľudový odev a ľudová slovesnosť. Sú dokladmi o živote ľudu, o jeho schopnostiach a o miere estetického vzťahu a skutočnosti.
Ďalšia streda bude v znamení RETRO kúskov.
Maturita 2019 - ANJ/NEJ
- 14. 3. 2019
V stredu 13. 3. 2019 pokračovali štvrtáci v testovaní svojich vedomostí. Tentokrát z anglického, resp. nemeckého jazyka. Po úvodnom posluchu sa vrhli na vypracovanie testu a po prestávke naplno využívali pestrosť slovnej zásoby, ktorú za tie roky štúdia angličtiny získali. Téma slohu v nich síce nevzbudila veľké nadšenie, no veríme, že sa s ňou statočne popasovali a výsledky ich práce ich potešia.
Najbližšie nás čakajú praktické maturity.
Maturita 2019 - SJL
- 12. 3. 2019
V týchto dňoch prebieha na celom Slovensku písomná časť skúšky dospelosti. Naši štvrtáci majú za sebou test zo slovenčiny a vyberali si zo štyroch slohových tém.
- Základný zdravotnícky výcvik by mal byť povinný (Diskusný príspevok)
- Môj mikrosvet (Umelecký opis miesta, kde žijem)
- Je smutné, že obeťami podvodníkov sa stávajú tí najzraniteľnejší (Úvaha)
- Ten odkaz prišiel v pravej chvíli (Rozprávanie)
Veríme, že výsledky z oboch častí všetkých potešia.
Klub Súkromnej obchodnej akadémie (2 %)
- 7. 3. 2019
Aj tento rok môžete venovať svoje 2 % zo zaplatenej dane Klubu Súkromnej obchodnej akadémie. Bližšie informácie nájdete v záložke Klub SOA - 2 % na ľavom paneli alebo TU.
Pyžamová streda
- 7. 3. 2019
Začiatok marca sme si spríjemnili netradičnou stredou. Určite nie je veľa ľudí, ktorí by boli v škole v pyžamách, no naši žiaci a žiačky sa týmto môžu pochváliť. Vďaka nápadom žiackej školskej rady sme si užili nezabudnuteľný deň plný pohody a smiechu. A čo je najviac prekvapivé - nikto nezaspal!
2Vedeli ste, že:
- medzi prvými ľuďmi, ktorí začali nosiť pyžamo boli Turci, Iránčania a Indovia?
- 12 % svetovej populácie má len čiernobiele sny?
- priemerný človek strávi jednu tretinu života spánkom?
- snívať sa Vám môžu len sny s tvárami ľudí, ktorých ste vedome či nevedome videli?
- 10 dní bez spánku Vás môže zabiť?
- podľa výskumov sme najospalejší medzi 15:00 a 17:00 a od 3:00 do 5:00?
- príliš málo spánku vyvoláva pocit hladu?
- nevidiaci ľudia môžu stále vidieť v snoch?
- teenageri by mali spať okolo 8-10 hodín, dospelí ľudia okolo 7-9 hodín?
Prednáška k právam žien a MDŽ
- 5. 3. 2019
Nie všetky práva, ktoré dnes máme, sú samozrejmosťou. Obzvlášť nie práva "nežnejšieho" pohlavia. Blíži sa Medzinárodný deň žien, preto doc. Mgr. Monika Bosá, PhD. prišla našim žiakom a žiačkam porozprávať o histórii ženských práv a tohto medzinárodného sviatku. Vedeli ste, že nejedna literárna autorka bojovala za práva žien? A že už počas Veľkej francúzskej revolúcie sa našla bojovníčka za ľudské práva? Žiaľ, v niektorých oblastiach stále pretrváva nerovnosť medzi pohlaviami, avšak našťastie stále máme bojovníčky a bojovníkov za práva nielen žien, ale aj detí či zdravotne znevýhodnených ľudí.